Sierotka Marysia - przedstawienie teatralne

W dniu 02.10.2014r w MDK w Kole odbyło się przedstawienie teatralne pt. ,,Sierotka Marysia" wystawiane przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Na przedstawienie udały się dzieci z oddziału IV i V (5 i 6 latki). Klasyczna bajka, czytana przez wiele pokoleń, tym razem przedstawiona przez Narodowy Teatr Edukacji, to porcja znakomitej zabawy, ale też i wzruszeń. To opowieść o przyjaźni i miłosierdziu, w których tkwi niesamowita siła, i o tym, że warto walczyć z przeciwnościami czasem okrutnego losu. Baśń porusza najlepsze uczucia, budzi życzliwość zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pokazuje, że nie można być obojętnym na los innych, i że należy czerpać radość z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Uczy szacunku dla pracy, umiłowania piękna, ale przede wszystkim współczucia i miłosierdzia. Jasno określa wartości, dzięki którym stajemy się lepszymi ludźmi. W teatralnej adaptacji tekstu Marii Konopnickiej  maluchy poznają perypetie mądrego króla Krasnoludków – Błystka, zadziornego Podziomka i wielce uczonego Koszałka – Opałka. Doświadczają też spotkania z wyniosłą i dumną królową Tatrą, która nie jest aż tak straszna, jakby mogło się wydawać. Przede wszystkim jednak młoda publiczność angażuje się w trudny los tytułowej sierotki Marysi. Przedstawienie jest przejrzyste i komunikatywne. Daje dzieciom możliwość czynnego udziału w przygodach bohaterów oraz interakcji z aktorami na scenie. Czy Koszałek – Opałek odnajdzie długo wyczekiwaną wiosnę? Czy Krasnoludki pomogą sierotce Marysi odnaleźć zagubione gąski i przechytrzyć sprytnego i podstępnego Lisa Sadełko?

Narodowy Teatr Edukacji zaprosił  najmłodszych widzów na jedną z najpiękniejszych polskich baśni, która jest wzruszającą historią pełną dobroci i optymizmu. Dzieci były zachwycone i na pewno jeszcze nie raz zechcą obejrzeć przedstawienie teatralne.