PRZEDSZKOLE MIEJSKIE Nr 1 w Kole

ul. Piaski 15

62-600 Koło

tel. (63) 27 20 200

przedszkole1kolo@wp.pl

Program "CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA"w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

-buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem

-zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię

-uczy myślenia, poprawia koncentrację

-wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka

-poszerza wiedzę ogólną

-ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole

-uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu

-zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów

-chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury

-kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

 

W październiku 2003 Fundacja rozpoczęła nowe programy - "Czytające Szkoły" oraz "Klub Czytających Przedszkoli". Do chwili obecnej do programów przystąpiło już ponad 1300 szkół i prawie 1300 przedszkoli.
      Chcemy uświadomić dorosłym, że współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, ignorowanie ich potrzeb psychicznych i umysłowych, brak czasu i wszechobecność telewizji powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Dziecko, które ma mały zasób słów, będzie miało problemy z myśleniem, gdyż język jest narzędziem myślenia, również matematycznego. Dziecko, które nie rozumie wielu słów i ma małą wiedzę nie będzie samo czytać, gdyż jest to dla niego za trudne i zbyt nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. W ten sposób koło się zamyka - słabo czytające dzieci coraz mniej czytają. Co piąty polski nastolatek - wg badań prof. Z. Kwiecińskiego z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu - jest funkcjonalnym analfabetą.
         Jest tylko jeden skuteczny sposób, aby uczynić czytanie równie lub bardziej atrakcyjnym od telewizji - jest to głośne czytanie dziecku w przyjaznej atmosferze. Dziecko czuje się wtedy ważne i kochane, jego wiedza językowa i ogólna poszerza się i za kilka lat bez trudu i chętnie samo będzie czytać. Trzeba zainwestować co najmniej 10 -12 lat w głośne czytanie dziecku, by wychować czytelnika, nikt bowiem nie rodzi się czytelnikiem.

Program "CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA"w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"

Czytanie jest proste, tanie i dzieci je uwielbiają!

Co więcej: Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści.

Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" jest skierowana głównie do rodziców. Jednak wielu rodziców nie znajduje czasu ani motywacji, by dzieciom czytać.
Dla wielu z nich książka jest niedostępna - zbyt droga lub trudna do zdobycia.

Przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie, a tam, gdzie całkiem go brak, dać zaniedbanym dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem pisanym.

 

Zapał do książek trzeba rozwijać w dzieciństwie,
czytając dzieciom na głos
Mądre książki są też nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem. Wobec narastającej demoralizacji młodego pokolenia nauczanie od najmłodszych lat wartości moralnych, takich jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, rozum, odwaga, czy sprawiedliwość, staje się sprawą być albo nie być społeczeństwa i państwa.

  • Czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji i komputerów.
  • Czytanie jest dobrą alternatywą dla fałszywych wartości masowej kultury.

Nawyki umysłowe, przekonania i system wartości powstają w dzieciństwie.

NA GÓRĘ